رساله لالان

شاهکار اندیشه سیاسی ثقة الاسلام تبریزی

رسالۀ لالان، نامه ای است که میرزا علی ثقه الاسلام تبریزی، در عهد مشروطه خطاب به علمای حوزۀ نجف نوشت. این نامه به جهت دسترسی عمومی، به صورت سرگشاده منتشر شد. مضمون اصلی این رساله، معرفی و بیان ویژگی های انقلاب مشروطۀ ایران و خواسته های مشروطه خواهان و همچنین بیان و نقد دیدگاههای مخالف مشروطه است. به نظر می رسد خوانش این رساله بتواند علاقمندان به تاریخ معاصر ایران را در پاسخ به سوالات راجع به علل پیدایش مشروطه و خواست های مشروطه خواهان، سیراب کند.

 

 دانلود فایل کتاب | حجم: 41 کیلوبایت

توضیحات

آنی که زبان بی زبانان دانی

احوال دل شکسته بالان دانی

گر خوانمت از سینه سوزان شنوی

ور دم نزنم زبان لالان دانی

باسمه تعالی – عریضه مشروطه طلبان از زبان مشروطه بی زبان، به حضور انور حضرات آیات الله فی الانام حجج الاسلام – مد ظلهم العالی – که زبان لالان دانند. اهالی ایران که همیشه در زیر بار استبداد و حرکات خودسرانه سلاطین و حکام مضمحل بودند، جمعی از هشیاران هر طبقه و هر مملکت که درد را آشکار و علاج را در منع استبداد می دیدند، کم کم معنا و لذت مشروطه را بر اهالی حالی کرده و آن مقدمات و نتایج به عمل آمد که همه می دانند.

در بدو امر، علمای اعلام پیش افتادند و اشخاص تقدم کردند که نزد حضرات آیات الله فی الانام، موثق و معتمد، بلکه نیابت نیز داشتند و در این اثنا، اشارت با بشارت از حضرات آیات الله نیز رسید و اسباب دلگرمی گردید و مشروطه طلبان پی مشروطه رفتند و در ثانی احکام مفصله و فتاوی صریحه، شرف صدور یافت و اسباب پشت گرمی زیادتر شد و ما مشروطه طلبان عقاید خودمان را درج کرده در این رساله معروض نظر شریف و محترم می داریم و عرض می کنیم

 

 دانلود فایل کتاب | حجم: 41 کیلوبایت

اطلاعات بیشتر

تعداد صفحات:

22

نویسنده:

میرزا علی ثقه‌الاسلام تبریزی

فرمت:

word

حجم:

41 کیلوبایت

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “رساله لالان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *