همایش بین المللی شیخ شهید محمد خیابانی، 23اسفند برگزار می شود

نماینده تبریز در مجلس و رئیس ستاد بزرگداشت شیخ محمد خیابانی، از برگزاری همایش بین المللی شیخ شهید محمد خیابانی در روز 23 اسفند، خبر داد.

حجت الاسلام دکتر سیدمحمدرضا میرتاج الدینی در پیش همایش معلمان و دانش آموزان شیخ شهید محمد خیابانی که صبح امروز، پنجشنبه در سالن اجلاس باشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی برگزار شد، افزود: آئین افتتاحیۀ همایش بین المللی شیخ شهید محمد خیابانی ، صبح روز 23 اسفند در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد.وی افزود: اختتامیۀ این همایش نیز عصر همان روز در شبستر به عنوان زادگاه شیخ محمد خیابانی و در تالار شیخ محمود شبستری این شهرستان برگزار خواهد شد.حجت الاسلام میرتاج الدینی اضافه کرد: آخرین سلسله از نشست های همایش بین المللی بزرگداشت شیخ شهید محمد خیابانی نیز روز بیست وپنجم اسفند در محل مجلس مشروطۀ تهران به انجام خواهد رسید.وی گفت: تاکنون 6 پیش همایش با موضوع شیخ محمد خیابانی برگزار شده و با سه همایشی که در تبریز، شبستر و تهران برگزار خواهد شد، گامی عملی در جهت تحقق توصیۀ مقام معظم رهبری مبنی بر معرفی بیشتر نقش آفرینان تاریخ آذربایجان برداشته می شود.

مسئول ستاد بزرگداشت شیخ شهید محمد خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیلان اینکه شیخ شهید افکار بسیار روشنی داشت که بعد از گذشت 100 سال از شهادتش همچنان خریدار دارد، اضافه کرد: دلیل اصلی این مهم داشتن خاستگاه دینی و اسلامی قیام شیخ شهید محمد خیابانی است.


وی با قیاس شعار «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» مبازرات نهضت امام خمینی ( ره ) در دوران انقلاب اسلامی با اهداف شیخ شهید محمد خیابانی از قیامش گفت: به استناد نتایج تحقیقات محققان، شیخ شهید محمد خیابانی هم به دنبال استقلال و آزادی بود و این شعارها را به صراحت مطرح می کرد ضمن اینکه هدف دیگر او از انجام قیام، حاکمیت مردم و قانون در سراسر ایران بود.حجت الاسلام میرتاج الدینی با بیان اینکه شعار «حاکمیت مردم و قانونِ» شیخ محمد خیابانی قرابت بسیاری با شعار «جمهوری اسلامی» مبارزات دوران انقلاب اسلامی دارد، گفت: حضرت امام خمینی(ره) در بدو ورود به میهن اسلامی در 12 بهمن تاکید کردند که به پشتیبانی ملت، دولت تعیین خواهند کرد. در حُکم نصب مهندی مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت هم، امام خمینی(ره) به صراحت از پشتیبانی رأی مردم سخن گفته اند. بعدها در همه پرسی قانون اساسی، انتخاب روسای جمهور، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و حتی گزینش نمایندگان مجلس خبرگان رهبری هم انتخابات برگزار شده و منتخبان، با آرای مردم به مناصب مزبور راه یافته اند.

وی افزود: در سخنرانی روز 29 بهمن مقام معظم رهبری هم معظم له از اولویت دار بودن حضور حداکثری مردم در انتخابات سال 1400 سخن گفتند و البته تاکید کردند که اگر انتخاب اصلحی انجام بپذیرد، نور علی نور خواهد شد که نشان می دهد مشارکت مردم در تعیین سرنوشت شان چقدر اهمیت دارد.

نماینده تبریز در مجلس افزود: در طول 42 سال از عمر انقلاب اسلامی، 40 دوره انتخابات مختلف برگزار شده و این، همان تحقق شعار «حاکمیت مردم»ی است که شیخ شهید دنبال می کرد.

پیش همایش معلمان و دانش آموزان با《 عنوان شیخ شهید محمد خیابانی معلم تحول آفرین و هویت ساز》، با همکاری ستاد بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ شهید محمد خیابانی و اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی برگزار شد.

شیخ شهید محمد خیابانی از روحانیون مبارز دوران مشروطیت و از نمایندگان مردم آذربایجان در مجلس آن دوره بود که یکصد سال پیش در 21 شهریور سال ۱۲۹۹ هجری شمسی، در راه مبارزه با استعمار و استبداد توسط مزدوران داخلی به شهادت رسید.

مطلب پیشنهادی

مهلت ارسال مقالات و برگزاری همايش ملي بزرگداشت ثقةالاسلام تبریزی تمدید شد

حجت‌الاسلام الیاس ابراهیمی: “مهلت ارسال مقالات و برگزاری همايش ملي بزرگداشت ثقةالاسلام تبریزی تمدید شد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *